شماره تماس : از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب ۷۶۷۰۳۵۵۷-۰۲۱

یراق اسپانیولت

۳۰۶

اسپانیولت که در اصطلاح قفل درب نیز نامیده می‌شود، یکی از مهم‌ترین اجزای یراق آلات پنجره‌ دوجداره است.

کیفیت اسپانیولت به نوع آلیاژ استفاده شده در آن بستگی دارد.

این جزء تاثیر مهمی بر کیفیت درب و پنجره دوجداره می‌گذارد بی‌کیفیت بودن آلیاژ مورد استفاده در یراق اسپانیولت باعث افزایش فشار بیشتر بر روی دستگیره‌های درب شده و آن را از کار می‌اندازد.

اسپانیولت های موجود در بازار برندهای مختلفی دارند و تولید کشورهایی همچون ترکیه یا آلمان هستند.

انواع آلمانی این نوع یراق به دلیل دو زبانه بودن از کیفیت و امنیت بالاتری برخوردار است.

شکست زبانه اسپانیولت

شکست زبانه، فشار بیش از حد بر روی دستگیره و عدم عملکرد مناسب فنر اسپانیولت را فراهم آورده که این امر منجر به قفل شدن دائمی درب هنگام بسته شدن و نهایتا عدم کارایی یراق می‌شود.

دراین نوع اسپانیولت‌ها نحوه چپ باز شو و یا راست باز شو کردن زبانه قفل باید به گونه ای باشد که زبانه درب به سادگی توسط یک ضامن آزاد گردیده و امکان چرخش زبانه را فراهم آورد و پس از جا به جا کردن، نحوه طراحی ضامن باید به صورتی باشد که زبانه، در هنگام فشار از جای خود به راحتی خارج نشود.

آنچه در اصلی ترین قطعه یراق آلات درب یعنی اسپانیولت درب حائز اهمیت است، مکانیزم مرکزی اسپانیولت است که عدم استفاده از آلیاژ مناسب در تولید قطعات آن موجب از کار افتادن چرخ دنده ها میشود.

انواع اسپانیولت

همان طور که قبلا نیز گفته شد اسپانیولت‌های درب موجود در بازار به دو صورت آلمانی و ترک است که در اسپانیولت‌های آلمانی به دلیل دو زبانه بودن و غلطک‌های قارچی شکل که با زاماک‌های مخصوص امنیتی قابل استفاده است، ضریب امنیتی این سیستم‌ها را بالا برده و باعث کاهش سهولت در زمان سرقت می‌شود مشکلات ذکر شده برای غلطک‌ها در اسپانیولت تک حالته در شماره قبل در خصوص غلطک‌های اسپانیولت درب هم صادق می‌باشد.

با انواع یراق آلات آشنا شویم

به طور کلی یراق آلات انواع مختلفی دارد. هر یک از این نوع یراق آلات، براساس نوع خاص خود برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  • یراق بادی
  • یراق دستی
  • یراق هنری و رنگ آمیزی
  • یراق هیدرولیک
  • یراق برقی
  • یراق ساختمانی
  • یراق دیزلی و بنزیلی

 

مطالب مرتبط

لاستیک epdm

۲۵۹

لاستیک nbr

۳۰۲

یراق آلات کرتین وال

۴۰۰

یراق اسپانیولت

۳۰۶

لولای بادبزنی

۲۷۵

دایکاست

۳۲۵