شماره تماس : از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب ۷۶۷۰۳۵۵۷-۰۲۱

دایکاست

۳۲۶

در واقع دایکاست یکی از انواع ریخته‌گری است که در آن فلز مایع تحت تأثیر فشار نسبتاً زیادی به داخل قالب‌ها ریخته شده و به شکل های مختلف پرس می شود و محصول موردنظر را تولید می‌کند.

یکی از رایج ترین و در عین حال متداول ترین روش‌ها برای شکل دهی به قطع های فلزی مانند ذاماک سرب و آلومینیوم وحتی قطعات برنجی استفاده از دستگاهی به نام دایکاست است.

البته بعد از توسعه و ساخت مقاطع فلزی تلاش های بسیاری شده برای ساخت دستگاه‌های و ماشین‌آلاتی که به‌وسیله آن بتوانیم قطعات شکیل تر، دقیق‌ترو بسیار فشرده‌تر از محصولاتی که در ریخته‌گری معمولی تولیدمی شود را ایجاد نمود.

تاریخچه قالب های دایکاست

بنابراین قالب های دایکاست قالب‌های فلزی هستند که دارای قابلیت استفاده مجدد،می باشند و این قالب‌ها درعموما در تولید قطعات صنعتی بسیار پیچیده استفاده می شوند.

در این روش قالب سازی به صورت متداول از یک آلیاژ غیر آهنی مانند روی یا آلومینیوم، در کوره ذوب‌ می شود و بعد از آن به قالب ها در دستگاه ریخته‌گری تزریق خواهد شد و معمولا تاریخچه تولید قالب‌ های دایکاست از قرن 19 به ایالات‌متحده می باشد، که در این قالب یک فلز مذاب شده و یا آلیاژ، با فشار خیلی زیادی به یک قالب فلزی تزریق می گردد و زمانی که فلز تزریقی بخ صورت شد، قالب فلزی باز می گردد و قطعه جامد از آلومینیوم ریخته‌گری شده استخراج می گردد.

در حال حاضر ساخت این قالب های دایکاست به این روش است که قطعه هایی از جنس آلومینیوم و دارای ضخامتی بین ۱٫۵ تا ۱۵ میلی‌متر توسط روش ریخته‌گری و تحت‌فشار ساخته خواهند شدو بعد از آن مذاب آلومینیوم با فشار زیاد داخل قالب تزریق می گردد.

مزایای قالب های دایکاست

یکی ازمزایای ساخت این قالب های دایکاست در واقع تولید قطعات با کیفیت بسیار بالا و تیراژخیلی زیاد می باشد درواقع کیفیت بالا در تولید و عدم پلیسه شدن باعث می‌شود بسیاری از روش هایی تولید مانند سنگ زنی و پلیسه‌گیری و سوراخ کاری کاملا حذف شود، و همین امر باعث می شود تأثیر به سزایی در کاهش و هزینه تولید کم برای هر واحد قطعه دارد.

مراحل ساخت قالب های دایکاست

ابزار و مواد مورد نیاز برای ساخت قالب های دایکاست عبارتند از : فلز، ماشین ریخته‌گری ،کوره و die است در واقع فلزکه شامل روی یا آلمینیوم می باشد در کوره ذوب‌شده و با فشار زیاد به قالب ها در دستگاه ریخته‌گری تزریق می گردد.

البته فشار تزریق شده بستگی به وزن قطعه و همچنین نوع ماده ای که ذوب گشته و تزریق شده، بستگی دارد.

انواع ماشین آلات ساخت قالب دایکاست

دو مدل اصلی از ماشین‌آلات ساخت قالب دایکاست وجود دارد :

  • ماشین‌آلات اتاق سرد (برای آلیاژهای با دمای بالا ذوب، مانند آلومینیوم)
  • ماشین‌آلات اتاق گرم (برای آلیاژهای با دمای پایین ذوب، مانند روی)

البته تفاوت بین این دو مدل ماشین‌ها در قسمت های مربوط به تجهیزات و ابزار بسیاردقیق خواهد بود. و در هر دو ماشین، بعد ازاینکه فلزمذاب شده به قالب تزریق می‌شود، آن را به ‌سرعت زیاد خنک می‌کند و به قسمت آخر، یعنی دایکاست تبدیل می‌کند.

ساخت قالب دایکاست آلومینیوم با روش اتوماتیک

در واقع ساخت قالب دایکاست آلومینیومی با استفاده از روش اتوماتیک و کامپیوتری می باشد و بنابراین استفاده از این مدل تکنولوژی‌ها باعث بالارفتن بهره‌وری ساخت قالب دایکاست می شود.

کنترل و نظارت مداوم مراحل ساخت دایکاست، باعث تضمین کیفیت قطعات فلزی بهتر خواهد شد و اللبته با داشتن استانداردهای تکنولوژی وهمچنین کیفیت بالا که امروزه به وسیله تجهیزات و ماشین آلات ایجاد شده، قطعات تولید شده تبا استفاده از دایکاست، نسبت به دیگر قطعات تولید شده با روش‌های دیگرریخته‌گری، کیفیت بالاترو بهتری خواهند داشت.

مطالب مرتبط

لاستیک epdm

۲۵۹

لاستیک nbr

۳۰۲

یراق آلات کرتین وال

۴۰۰

یراق اسپانیولت

۳۰۶

لولای بادبزنی

۲۷۵

دایکاست

۳۲۶